Rady a tipy

Vážení zákazníci, zde jsme pro Vás připravili několik rad "Desatero", které se hodí všem majitelům fasád.

Po celou dobu naší existence (od roku 1993) nabízíme naše materiály  s kvalitním zpracováním. Za tu dobu bych se s Vámi chtěl podělit o některé zkušenosti, které jsem shrnul do deseti bodů. Pokud jste se stavbou ještě nezačali, možná budete mít dojem, že naše "Desatero" je zbytečně skeptické, pokud už stavíte, tak už máte i Vy své zkušenosti.

Jdeme na to! 

1. připravte se dopředu

Nenechávejte výběr montážní firmy ani materiálu na poslední chvíli. V průběhu sezóny jsou lepší firmy zamluveny i několik měsíců dopředu. Seriozní firma si umí svou práci ocenit a částku napsat i do smlouvy, tak se nestyďte zeptat, co kompletní zakázka bude stát včetně DPH.

2. neuspěchejte nic dopředu

Podklad nechte vyzrát alespoň 3 týdny, pozor na čerstvě opravená místa těsně před nanášením barvy nebo probarvené omítky. V dnešní uspěchané době není výjimkou, když se z jedné strany štukuje a z druhé natírá (a to navzdory stavebním deníkům).

3. základem je penetrace

I levnější materiál Vám může léta sloužit, ale nesmíte s ním šetřit, tzn.

  • ušlechtilé omítky – zásadně penetraci + ušlechtilá omítka popř. hydrofobní nátěr
  • fasádní nátěry – zásadně penetraci + 2 husté nátěry válečkem

Některé odstíny dnes kryjí tak dokonale, že z Vaší nakoupené barvy natře malíř fasádu ochotně i někomu v sousední vesnici.

4. pečlivě vyberte barvu

Při výběru barevného odstínů si nechte poradit, určitě jste si už všimli, že některý dům má i po mnoha letech své kouzlo, jinde se odstín za pár let vytratí.

5. ptejte se na reference zvolené firmy

Pokud si vyberete montážní firmu, měla by Vám nějaký dům ve Vašem okolí ukázat popř. se jeďte podívat. I krásná fasáda na fotce může mít ve skutečnosti velké nedostatky.

6. okna zakryjte

Vždy je dobré, když Vám firma okna zakryje. U zateplování a ušlechtilých omítek okna celá, u nátěrů alespoň okenní rámy, parapety v každém případě. Na řeči typu: „ My nic neušpiníme a to se umeje“ raději nedejte.

7. krepové pásky

Pokud firma na několik dní přeruší práci (třeba má rozdělanou ještě jednu lepší zakázku), tak krepové pásky sami stáhněte. Za slunného počasí jsou přiškvařené k podkladu už za dva dny a jejich odstraňování Vás přestane brzy bavit.

8. kvalitní materiál

Nechte firmu pracovat s materiálem, na který je zvyklá. Především ve zpracování omítek od různých firem jsou opravdu rozdíly.

9. co zvládnete sami

Jste šikovní a máte na vlastní fasádu čas? Pak se můžete pustit do nátěrů sami, omítku si ale určitě nechte udělat od odborníků.

10. co je lepší - lešení nebo žebřík

Pokud uvažujete o nátěru fasády z lana, plošiny či žebříku, tak musím dodat, že na lešení práce jinak baví a k fasádě je dobrý přístup. V ostatních případech to chce mít každý řemeslník rychle za sebou.

Určitě by se dalo najít ještě několik dalších velice užitečných bodů třeba k zateplování nebo k nátěrům interiérů,nechci Vás ale víc zdržovat. Přestavět nebo postavit svůj vlastní dům je přáním mnohých z nás a ne každému se to podaří.

Těm kteří se chystají nebo už začali, držím palce.   

Pavel Košina, majitel firmy Disper® spol. s r.o.

ČeskyDeutsch

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout